Жителите на Париз ги отвораат домовите за затекнатите туристи во хаосот

Од:

Жителите на Париз со користење на hashtag #PorteOuverte, што во превод значи “отворени врати”, на Твитер им нудат засолниште за сите туристи кои останаа заробени во делови од градот по прогласување на вонредната состојба.

Тие со точни податоци за сите делови на Париз, на туристите кои се затекнале во хаосот со терористичките напади, им нудат засолниште и сигурност во текот на оваа ноќ.

Screen Shot 2015-11-14 at 00.29.30

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Горан Наумовски

10.000 тони ѓубре на улиците на Париз

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите