Жестоки реакции на одлуката на Путин да постави тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Од:

Украина ја обвини Русија за дестабилизација на Белорусија и претворање на својот помал сосед во „нуклеарен заложник“, откако Владимир Путин објави дека Москва постигнала договор за стационирање на тактичко нуклеарно оружје на белоруска територија.

Лидерката на опозицијата во егзил Светлана Тихановскаја рече дека овој потег е „во голема мера спротивен на волјата на белорускиот народ“ и го одразува натамошното потчинување на Белорусија под руска контрола.

Олексеј Данилов, шеф на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, го нарече договорот „чекор кон внатрешна дестабилизација“ на Белорусија и рече дека го максимизира нивото на „негативна перцепција и јавно отфрлање“ на Русија и Путин во белоруското општество.

„Кремљ ја зеде Белорусија како нуклеарен заложник“, напиша тој на Твитер.

Би можело да ве интересира

Украинците тврдат: Имаме доказ дека Русите ја кренаa во воздух браната во Херсон

Руските војници се жалат: „Избришани се цели полкови“

Горан Наумовски

Гладков: Соборивме цели над Белгород

Горан Наумовски

Зеленски: Евакуираме луѓе од поплавените подрачја, Русите гранатираат и евакуациони места

Горан Наумовски

Пригожин повторно се заканува, тврди дека ќе оди до Москва: „Ви давам две недели или ние тргнуваме“

Најмалку 5.000 луѓе се евакуирани од поплавените подрачја во областа Херсон