Жестоки антирасистички протести во Бразил

Од:

Граѓаните на Бразил излегоа на протест откако двајца белци, членови на обезбедувањето на една продавница, убија црнец во четвртокот, пренесува Би Би Си.

Снимките од инцидентот ги преплавија социјалните мрежи.

На нив се гледа како 40-годишниот Жоао Алберт Силвеиру Фреитас добива удари по лицето пред продавницата Карфур во Порто Алегре. Според бразилските медиуми, конфликтот се случил откако Фреитас се скарал со продавач кој тогаш го повикал обезбедувањето.

Демонстрантите вчера влегоа во продавницата Карфур во Бразилија, извикувајќи „Црните животи се важни“ и повикаа на бојкот на тој трговски синџир.

Компанијата Карфур соопшти дека жали поради бруталната смрт на Фреитас и ветија дека ќе го раскинат договорот со обезбедувањето и ќе го отпуштат управителот на продавницата кој бил на должност.

Двајцата мажи кои наводно го претепале Фреитас до смрт се уапсени и се под истрага за убиство. Еден од двајцата уапсени е воен полицаец кој не бил на должност за време на инцидентот.

Бразил има долга историја на ропство и е последната земја во Америка што го укина во 1888 година. Во Бразил денес, 57 проценти се црнци и мешано население, а тие се жртви на убиства во 74 проценти од случаите. Кога станува збор за убиства извршени од полицијата, тие сочинуваат 79 проценти од жртвите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ на протести: Нема да дозволиме Заев да тргува со народните херои

Катерина Павлова-Николовска

Болсонаро: Не сакам да примам вакцина против коронавирус, тоа е мое право

Ана Ололовска

Општ штрајк и протести во Грција

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку 40 луѓе загинаа во судир на автобус и камион во Бразил

Жарко Настоски

Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронавирус

Ана Ололовска

Во Бразил над шест милиони случаи на коронавирус и речиси 170.000 починати

Ана Ололовска