Жесток руски напад на неколку украински градови

Од:

Руските сили нападнаа неколку украински градови, при што загинаа најмалку три лица во напад со беспилотно летало врз станбена населба во регионот на Киев. Горните катови на две станбени згради утрово беа погодени во градот Ржишчив, на периферијата на главниот град. Меѓу жртвите има и 11-годишно момче, соопштија спасувачките служби.

Во одделен руски напад, три лица беа ранети во јужниот град Одеса, кога беше погодена трикатна зграда во манастирот, изјави шефот на претседателскиот кабинет Андриј Јермак. Беспилотни летала беа испукани и кон северозападниот регион Житомир, но нема повредени. Сирените за воздушен напад одекнаа низ Украина неколку часа подоцна, поради извештаите дека полетале руски воени авиони со ракети со долг дострел.

Амбасадорката на САД во Украина Бриџит А. Бринк на Твитер реагираше на нападот: „По сите разговори во Москва вчера, повеќе руски ракети и повеќе напади со беспилотни летала врз цивили во текот на ноќта, совршено јасно покажуваат колку претседателот Путин е заинтересиран за праведен мир или за крај на војната што ја започна“.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска