Жените почесто пријавуваат несакани ефекти од вакцините, а производителите не ги земаат предвид родовите разлики, велат белгиски новинари

Од:

Според белгиската платформа за истражувачко новинарство, Инвестико, петте најголеми фармацевтски компании кои произведуваат вакцини не ги земаат предвид разликите помеѓу мажите и жените во нивните студии за нус појавите по вакцинирањето.

Според белгиските новинари, секаде во светот жените пријавуваат почесто и повеќе несакани ефекти од вакцините отколку мажите. Од 156 илјади пријавени нуспојави во центарот Лареб во Холандија, 86,6 отсто им се случиле на жени. Едно од објаснувањата е дека жените се позастапени меѓу здравствените работници, а тие се во приоритетните групи за вакцинација. Анализирани се вакцините на „Фајзер“, „Модерна“, „АстраЗенека“, „Спутник V“ и Јансен и сите објавени научни трудови за нив. Новинарите пишуваат дека ниедна од овие студии не го зема родот в предвид.

Според Инвестико, на почетокот на дваесеттиот век жените добивале многу посилна доза од вакцината против грип одошто им е потребна, што предизвикувало почести несакани ефекти.

Мрежата потсетува дека самата Светска здравствена организација препорачала да се земаат родовите физиолошки разлики в предвид во идните истражувања.

Би можело да ве интересира

Ла Стампа: ЕУ нема да ги продолжи договорите за вакцините со Џонсон и Џонсон и со Астра Зенека

Ана Ололовска

Во Грција пристигнува првата пратка од вакцината на Џонсон и Џонсон, засега нема промени во планот

Ана Ололовска

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Ана Ололовска

Во САД на бремените жени и родилките им препорачуваат вакцинација со „Фајзер“ или „Модерна“

Ана Ололовска

Јужноамериканските фудбалери ќе се вакцинираат со донација од кинески Синовак

Жарко Настоски

Отворени термини за вакцинирање на граѓани на 73 и 74-годишна возраст

Жарко Настоски