Жена убиена во напад со нож во Шведска, медиумите пишуваат дека напаѓачот е неонацист

Од:

Во шведскиот град Визби на островот Готланд вчера во напад со нож е убиена жена, за време на одржувањето на „Амалдален Неделата“, политички настан што традиционално секоја година се одржува во тоа место.

Полицијата уапсила 33-годишен маж, додека нападнатата жена била префрлана во болница каде им подлегнала на повредите.

Полицијата ги утврдува мотивите за инцидентот. Според првичните информации, лицето што го извршило нападот нема полициско досие. Во тек е прелиминарна истрага по убиството. Весникот „Афтонбладет“ го поврзува напаѓачот со неонацистички активности.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Насилник со нож нападна момче во автобус на ЈСП

Горан Наумовски

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска

Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

Горан Наумовски

Ердоган: Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО

Ана Ололовска

Во главниот град на Шведска се одржа митинг за оддавање почит на Куранот

Ана Ололовска

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

Ана Ололовска