Жена убиена во напад со нож во Шведска, медиумите пишуваат дека напаѓачот е неонацист

Од:

Во шведскиот град Визби на островот Готланд вчера во напад со нож е убиена жена, за време на одржувањето на „Амалдален Неделата“, политички настан што традиционално секоја година се одржува во тоа место.

dobivaj vesti na viber

Полицијата уапсила 33-годишен маж, додека нападнатата жена била префрлана во болница каде им подлегнала на повредите.

Полицијата ги утврдува мотивите за инцидентот. Според првичните информации, лицето што го извршило нападот нема полициско досие. Во тек е прелиминарна истрага по убиството. Весникот „Афтонбладет“ го поврзува напаѓачот со неонацистички активности.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шведска се согласи да екстрадира едно лице во Турција

Горан Наумовски

Турција: Финска и Шведска нема да влезат во НАТО ако не си го одржат зборот

Катерина Павлова-Николовска

Струмичанец ја нападнал сопругата со нож, а си го повредил и синот

Чавушоглу: Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам

Турција, Финска и Шведска во август ќе разговараат за договореното во Мадрид

Ана Ололовска

Албанија ги ратификуваше протоколите за членство на Финска и Шведска во НАТО

Ана Ололовска