Земјотрес во Северна Каролина

Од:

Земјотрес со јачина од 5,1 степени ја погоди денеска американската држава Северна Каролина, објави Националниот метеоролошки институт во Гринвил.

Епицентарот бил на околу 4 километри југоисточно од градот Спарта.

Земјотресот ги потресе зградите, но нема извештаи за какви било штети или повредени.

Тоа е најсилниот земјотрес што ја погоди земјата од 1916 година, кога бешерегистриран земјотрес со јачина од 5,5 степени.

Би можело да ве интересира

Поранешна советничка на Пенс тврди дека Трамп воопшто не се грижел за пандемијата

Ана Ололовска

Анкета/САД: Речиси половина Американци нема да примат вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Седум починати и 177 заразени со Ковид-19 по свадба во американската држава Мејн

Ана Ололовска

Волстрит Журнал: Канцелариите во САД се полупразни, шест месеци по почетокот на пандемијата

А1он

Висок претставник на Стејт департментот во посета на Тајпеј

Ана Ололовска

Руски авион МиГ-31 пресретна два американски бомбардери над Берингово Море

Ана Ололовска