Земјотрес во Јапонија

Од:

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Јапонија, јави агенцијата Анадолија.

Според податоците на Геолошкиот завод на САД, земјотресот со јачина од 6,3 степени ги погодил островите Изу-Огасавара, јужно од главниот град Токио, околу 5 часот по локално време.

Се проценува дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од околу 409 километри.

Погодените острови се наоѓаат на околу 1.000 километри јужно од Токио.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Јапонија лансираше вселенска ракета, а потоа нареди да се самоуништи поради дефект

Ана Ололовска

Бројот на ученици кои извршиле самоубиство се искачи на највисоко ниво во 2022 година

Јапонија штотуку откри 7.000 острови за кои не знаела дека постојат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мистериозна топка ги мачи Јапонците, се појави на плажа, никој не знае од каде дошла

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Мистериозна топка е пронајдена на јапонскиот брег, полицијата ја опколи областа

Куче и мачка се осомничени дека предизвикале два пожари во Јапонија минатата година

Горан Наумовски