Земјотрес во Анталија

Од:

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди турската провинција Анталија, јавија денеска локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Кас на брегот на Средоземното Море во Анталија, се наведува.

Последниот земјотрес беше регистриран во Турција во 2020 година, кога во земјотрес со јачина од седум степени според Рихтеровата скала загинаа повеќе од 117 луѓе и предизвика значителна штета во провинцијата Измир, пренесе Блиц.

Би можело да ве интересира

Протест пред затворениот турски колеџ во Тирана поврзан со Фетулах Ѓулен

А1он

Мицотакис го информирал Гутереш за односите со Турција

Ана Ололовска

Двајца загинати при пад на хеликоптер во близина на Мармарис

Ана Ололовска

Шумски пожар кај турското летувалиште Мармарис на Егејското Море

А1он

Шест опозициски партии ги здружија силите да го победат Ердоган на следните избори во Турција

А1он

Во Турција уапсени седум осудени лица кои се обиделе да побегнат во Грција

А1он