Земјотрес со јачина од 5,7 степени ја погоди Индонезија

Од:

Земјотрес со јачина од 5,7 степени ја погоди источна Индонезија.

dobivaj vesti na viber

Американскиот геолошки институт (USGS) објави дека епицентарот на земјотресот бил на околу 158 километри од селото Лаикит во државата Северен Сулавеси.

Соопштено е дека земјотресот, кој се случи на приближно 30 километри под морето, не предизвикал материјална штета и нема човечки жртви.

Институтот за метеорологија, климатологија и геофизика на Индонезија соопшти дека најверојатно нема да предизвика цунами.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шестгодишно дете спасено од урнатините два дена по земјотресот во Индонезија

Катерина Павлова-Николовска

Шестгодишно момче спасено под урнатините, 40 часа по земјотресот во Индонезија

А1он

Се трага по 151 лице кои сè уште се водат како исчезнати по земјотресот во Индонезија

ВИДЕО: Во Индонезија потрага по затрупаните, земјотресот однесе стотици жртви

ВИДЕО: Расте бројот на мртви и повредени во земјотресот во Индонезија, меѓу жртвите многу деца

Катерина Павлова-Николовска

Најмалку 46 жртви, 700 повредени во земјотресот што ја погоди Индонезија

А1он