Земјотрес со интензитет од 5,8 степени го погоди Мозамбик

Од:

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени по Рихтеровата скала го погоди Мозамбик, јави ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД.

dobivaj vesti na viber

Потресот се случил на длабочина од 10 километри, со епицентар на 60 километри северозападно од градот Бејра.

Засега нема податоци за настрадани луѓе и предизвикана материјална штета, посочува ТАСС.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Анталија

Силен земјотрес го погоди Хондурас

Земјотрес во Косово почувствуван во Скопје и околината

На 59-годишнината од земјотресот, Гаревски им даде нова можност на скопјани да опишат што преживеале

Маја Илиевска-Пачемска

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Земјотрес ја стресе Хрватска