Земјотрес регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан

Од:

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан.

Епицентарот на земјотресот бил на 242 километри југоисточно од Алмати, на длабочина од пет километи.

Досега нема информации за евентуално настрадани лица и причинета материјална штета.

Би можело да ве интересира

Ванг: На Кина и на САД им требаат попозитивни пораки

Ана Ололовска

Кинеска компанија доби 66 милиони евра за развој на вакцина за Ковид-19

Ана Ололовска

Пекинг со предизвик до САД да го намали нуклеарниот арсенал на кинеско ниво

Ана Ололовска

Во Хонг Конг отворено биро за национална безбедност

Ана Ололовска

Директорот на ФБИ ја посочи Кина како противник број еден за САД

Ана Ололовска

Најмалку девет лица се затрупани во лизгања на земјиште во Хубеи

Ана Ололовска