Земјотрес од 5,9 по Рихтер регистриран во Јапонија

Од:

Земјотрес со јачина од 5,9 степени по Рихтеровата скала го погоди источниот дел на Јапонија, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Земјотресот се случи во 3.21 часот по локално време во Пацификот, крај брегот на округот Чиба, на околу 30 километри под морското ниво, а предупредување за цунами досега не е издадено.

Земјотресот го почувствуваа жителите од централна до североисточна Јапонија, вклучувајќи го и Токио. Засега нема информации за повредени или материјална штета.

Би можело да ве интересира

Израел забранува слетувања на авиони од Јапонија и од Јужна Кореја

Ана Ололовска

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Меѓу евакуираните Американци од бродот во Јапонија, 14 позитивни на коронавирусот

А1он

Патниците од крузерот „Дајмонд прицес“ се подготвени да преминат во карантин во Јапонија

Драган Поповски

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Јапонија

Ана Ололовска