Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

Од:

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет километри.

Иако граѓаните почувствуваа потрес, нема повредени или сериозна материјална штета, јавија италијански медиуми.

Училиштата се затворени во Вернио, провинција Прато, а општинските власти наредија проверка за евентуална штета на зградите.

Би можело да ве интересира

Гатузо ќе потпише нов договор со Наполи до 2023 година

А1он

Корупциски скандал во Италија: Од парите за помош за Ковид-19, функционери си земале бонуси

А1он

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

А1он

И во Италија ново жариште на коронавирус по враќањето на тинејџери од Хрватска

А1он

Две третини од Италијанците не влегле во кафеана од олабавувањето на мерките

А1он

Светот е далеку од колективен имунитет на Ковид-19, покажува новото истражување во Италија