Земјите на ЕУ се обидуваат да ги зајакнат границите за да го намалат миграцискиот притисок

Од:

Министрите за внатрешни работи на земјите од Европската унија, кои се најдоа под притисок на илегалната миграција, денеска побараа неколку акции за зајакнување и заштита на надворешните граници на блокот, јави Бета.

dobivaj vesti na viber

Министрите на Грција, Полска, Италија, Австрија и Франција, која во моментов претседава со ЕУ, учествуваа на конференција за гранична безбедност во Вилнус со еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон.

Тие рекоа дека зајакнувањето на границите на ЕУ и борбата против шверцерите со луѓе ќе ги заштити граѓаните на ЕУ и жи вотите на мигрантите и бегалците од Блискиот Исток и Африка кои се обидуваат да стигнат до Европа преку опасните патишта.

– Мораме да ги заштитиме нашите граници од агресија и мораме да го заштитиме нашиот народ, рече Јохансон.

Таа истакна дека пред сè, луѓето кои бегаат од сиромаштијата и конфликтите во нивните земји треба да бидат спречени да тргнат на пат, но и да се почитува правото на азил.

– Не треба да чекаме мигрантите да стигнат до нашите граници. Мораме да реагираме порано, рече еврокомесарот за внатрешни работи, нагласувајќи дека превентивните активности мора да ги почитуваат правата на поединците да бараат азил.

Полскиот министер за внатрешни работи Мариуш Камински повика на промени во законот за миграција на ЕУ.

Полска и балтичките држави Естонија, Летонија и Литванија се соочуваат со прилив на мигранти на нивните граници кои се обидуваат илегално да влезат во ЕУ од Белорусија.

ЕУ го обвини белорускиот претседател Александар Лукашенко дека ја организира кризата со тоа што ги охрабрува мигрантите да дојдат во земјата и потоа ги носи на границата на ЕУ како одмазда за санкциите на Брисел.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ: Бројот на илегални преминувања зголемен за речиси 70 отсто во првите четири месеци од годината

А1он

Мишел: Глобалната безбедност е под закана

Ана Ололовска

ИЕА: ЕУ и понатаму е главен пазар за руската нафта

А1он

Вестагер: ЕУ од јули ги враќа старите правила за државна помош

Ана Ололовска

ЕУ разгледува олабавување на еколошките прописи додека се намалува зависноста од руските енергенси

Ана Ололовска

Мишел: Соработката ЕУ-Јапонија е клучна за Европа и за Индо-Пацификот

Ана Ололовска