Земјите-членки на НАТО ќе ги потпишат пристапни протоколи за Шведска и Финска

Од:

Земјите-членки на НАТО денеска во Брисел ќе ги потпишат пристапните протоколи неопходни за членството на Шведска и на Финска.

dobivaj vesti na viber

Шведската министерка за надворешни работи Ен Линде и нејзиниот фински колега Пека Хависто ќе учествуваат на церемонијата на потпишување заедно со претставници на сегашните 30 членки на НАТО.

Протоколите му дозволуваат на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, официјално да ги покани Шведска и Финска да се приклучат на Алијансата, но процесот на ратификација може да потрае шест до осум месеци.

Потпишувањето на протоколите за покана беа пролонгирани поради спротивставувањето на Турција и обвинувањето на Стокхолм и на Хелсинки дека поддржуваат терористички групи. Недоразбирањата беа надминати откако Турција, Шведска и Финска се согласија да соработуваат во низа антитерористички операции, вклучително и договори за екстрадиција и ветувања за ставање крај на ембаргото за оружје.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хил: Србија ќе влезе во НАТО кога тоа ќе го сакаат нејзините граѓани

Шведска се согласи да екстрадира едно лице во Турција

Горан Наумовски

Финска и Естонија бараат од европските држави да не им издаваат туристички визи на Русите

А1он

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он

Медведев: Западот сака да ја уништи Русија

Турција: Финска и Шведска нема да влезат во НАТО ако не си го одржат зборот

Катерина Павлова-Николовска