Земјите-членки на ЕУ изразија загриженост поради растот на антисемитизмот

Од:

Земјите-членки на Европска Унија денеска едногласно усвоија декларацијаво која изразуваат загриженост поради пораст на антисемитизмот.

Во декларацијата се наведува дека е многу загрижувачки растот на закани против Евреите во Европа, посебно повторното појавување на конспирациски митови, јавно изразување на антисемитизам, посбено во контекст на пандемијата соКовид-19, како и пораст на антисемитски инциденти и злосторства од омраза.

Во документот се истакнува дека борбата против антисемитизмот треба да се решава на повеќе нивоа на власта – локално, национално и европско.

– Секој облик на антисемитизам, нетолеранција или расна омраза е неспоив со вредностите и целите на ЕУ и нејзините членки, се наведува во декларацијата и се додава дека земјите-членки на ЕУ мора да jа гарантираат безбедност на еврејските заедници и институции.

– Европа цврсто стои против сите облици на антисемитизам. Евреите се и секогаш ќе бидат дел од европските држави и нашиот начин на живот. Обврските што денеска ги презедоа земјите-членки се уште една потврда на тој факт, изјави потпретседателот на Комисијата за унапредување на европскиот начин на живот Маргаритис Схинас.

Би можело да ве интересира

Му воведовме санкции на Лукашенко – Македонија се приклучи кон мерките на ЕУ против Белорусија

Жарко Настоски

ЕК ќе ја прифати идејата на Мицотакис за заедничка потврда со која ќе се докажува вакцинирањето

Жарко Настоски

Брисел: Имаме доволно вакцини, не ја разгледуваме кинеската

Жарко Настоски

Вашингтон и Брисел на различни позиции околу проширувањето на ЕУ

Жарко Настоски

Брисел ги предупредува членките на ЕУ да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Жарко Настоски

Холштајн: Немаме план Б, преостанува отворање на преговорите за членство со С Македонија во ЕУ

Ана Ололовска