Зеленски: За Украина е неприфатливо военото решение за Донбас

Од:

Украинскиот претседател Володомир Зеленски се заложи за постигнување мир на истокот на Украина со политички и дипломатски методи.

Во рамки на подготовките за самитот на „Нормандската четворка“ во Париз, Зеленски на средба со најблиските соработници разгледувале пет сценарија за реинтеграција на територијата на Доњецката и Луганската област, кои Киев ги смета за окупирани.

Шефот на украинската дипломатија Вадим Пристајко на средбата кажал дека за Киев црвена линија е промена на Уставот, како и дека Украина нема да дозволи „влијание врз нејзините надворешнополитички приоритети“.

Би можело да ве интересира

Помпео со изјава за можните закани по безбедноста на екс-амбасадорот на САД во Украина

Иран ќе ги предаде снимките на Киев од соборениот авион

Ана Ололовска

Премиерот на Украина, Хончарук поднесе оставка

Ана Ололовска

Соработник на Џулијани: Трамп се обиде да влијае на Украина

Ана Ололовска

Украина отвори истрага за нелегално шпионирање на американски дипломат по објавените материјали од американскиот Конгрес

Предраг Петровиќ

Погребани Иранците загинати во соборениот украински авион, во Канада почит со минута молк

Ана Ололовска