Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, исто како што нема помали жртви

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на коментарите на американскиот колега Џо Бајден за руската „мала инвазија“ на неговата земја.

dobivaj vesti na viber

Бајден рече дека „помал“ напад може да доведе до послаб одговор од САД и нивните сојузници.

Како одговор, Зеленски на Твитер напиша: „Нема помали напади. Исто како што нема помали жртви и мала тага поради загубата на најблиските“.

Русија има околу 100.000 војници во близина на границата, но негира дека планира инвазија.

Рускиот претседател Владимир Путин упати голем број барања до Западот, настојувајќи Украина никогаш да не се приклучи кон НАТО и Алијансата да се откаже од воена активност во Источна Европа.

Во средата, претседателот Бајден на прес-конференција рече дека Путин ќе плати „сериозна и скапа цена“ за инвазија на Украина, посочувајќи дека ќе зависи од начинот како Русија ќе го направи тоа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Зеленски на Канскиот филмски фестивал: Омразата ќе исчезне, диктаторите ќе умрат

Катерина Павлова-Николовска

Бајден го осуди „отровот на белиот супрематизам“, оддавајќи им почит на жртвите во Бафало

Зеленски им се заблагодари на војниците кои ги протераа руските сили од Харков

А1он

Бајден одобри повторно распоредување американски војници во Сомалија

А1он

Бајден по расистичкиот напад во Бафало: Омразата е дамка на душата на Америка

Зеленски: Следната година Евровизија ќе биде во Украина

Катерина Павлова-Николовска