Зеленски во Париз, Макрон му вети дека ќе му помогне во разговорите со Русија

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон вети дека ќе му помогне на новиот претседател на Украина Володимир Зеленски во неговите напори да воспостави мир на истокот на земјата и во разговорите со Русија.

Украинскиот претседател Зеленски за време на посетата на Париз вчера рече дека дипломатскиот пат е единствениот начин за решавање на конфликтот, со одржува санкциите против Русија.

Макрон истакна дека ќе работи на заживување на преговорите за Украина во „нормандиски формат“, кој ги вклучува Русија, Украина, Франција и Германија.

Францускиот претседател призна дека во последниве неколку месеци има мал напредок во врска со ова прашање.

Би можело да ве интересира

Путин: Прославата на 75-годишнината од победата над фашизмот ќе биде најважен настан во 2020 година

Ана Ололовска

Едно лице почина и петмина се повредени во невремето во Франција

Ана Ололовска

Голем пожар во рафинеријата на Тотал во близина на Авр

Ана Ололовска

Русија ги повика на дијалог спротивставените страни во Либија

Ана Ололовска

Петте најмоќни флоти во светот

Ана Ололовска

Грушко: Санкциите кон Русија и штетат на економијата на ЕУ