ВИДЕО: Зеленски вели дека е подготвен за разговори со Русија, но не во Белорусија

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли руската понуда за разговори во Белорусија.

Тој нагласи дека Минск бил соучесник во руската инвазија, но ја остава вратата отворена за преговори на други локации.

„Варшава, Братислава, Будимпешта, Истанбул, Баку. Ги предложивме сите“, рече тој во онлајн обраќање.

Кремљ денеска соопшти дека неговата делегација е подготвена да се сретне со украинските претставници во белорускиот град Гомел.

Би можело да ве интересира

Украинска армија: Нема да објавиме почеток на контраофанзивата

Ана Ололовска

Зеленски: Од почетокот на војната загинаа најмалку 500 деца

Ана Ололовска

Две ракети погодија воен аеродром во централна Украина

Ана Ололовска

Девет беспилотни летала лансирани на Крим

Ана Ололовска

Системите за противвоздушна одбрана вклучени во одбивањето воздушни напади во Киев

Ана Ололовска

Експлозија кај Днепар, има повредени, меѓу нив и деца

Ана Ололовска