Зеленски: Украина поднесе тужба против Русија во Хаг

Од:

Украина поднесе тужба против Русија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, објави денеска на Твитер претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

„Русија мора да биде одговорна за манипулирање со приказната за геноцид со цел да се оправда агресијата. Бараме итна одлука на судот, кој и наложува на Русија веднаш да ги прекине воените дејствија и очекуваме судењето да започне следната недела“, наведе Зеленски.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Косачев: Прекршување на човековите права е одбивањето на Норвешка да дозволи руски товар до Свалбард

Ана Ололовска

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е потребно

Ана Ололовска

Столтенберг: Русија е директна закана за безбедноста на членките на НАТО

Ана Ололовска

Властите во окупираната област Херсон подготвуваат референдум

Ана Ололовска