Зеленски: Украина е подготвена на преговори со Русија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за време на својата прва посета на Брисел, изјави денеска дека Украина е подготвена на преговори со Русија и спроведување на договорот од Минск.

– Руската агресија останува голем предизвик за евроатлантската безбедност, рече Зеленски.

Тој додаде дека Украина ќе го продолжи својот пат кон европската и евроатлантската интеграција.

Претседателот на Украина изјави дека примарна цел на земјата е спроведување на внатрешните реформи кои ќе ја приближат Украина кон НАТО.

Зеленски се сретна и со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, а утре ќе има средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Би можело да ве интересира

Рoскосмос: Хуманоиден робот ФЕДОР заминува во вселената

Предвремени парламентарни избори во Украина

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Над 10.000 луѓе во Москва бараат одржување чесни избори

Татјана Ташкова

САД со нови санкции кон Русија поради задржаните украински морнари

Ана Ололовска

„Блиц“: Путин, доживотно? Кремљ презеде чекор со кој рускиот лидер може да ја задржи власта

Ана Ололовска