Зеленски смета дека новиот премиер на Украина треба да биде економист без политичко минато

Од:

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, гласаше со својата сопруга на вонредните парламентарни избори.

Зеленски поткако гласаше рече дека новиот премиер на Украина треба да биде професионален економист, а не политичар.

“Тоа можеби нема да им се допадне на некои луѓе кои се обидуваат да влезат во парламентот, бидејќи тие се гледаат на тоа место.Сметам дека овој човек (новиот премиер) треба да биде професионален економист, кој нема политичко минато. Би сакал тоа да биде апсолутно независен човек кој никогаш не бил премиер, претседател на парламентот или претседател на партија “, рече Зеленски.

Тој рече дека веќе консултирал некои луѓе за кандидатурата за функцијата премиер.

Денеска во Украина се одржуваат вонредни парламентарни избори.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шахпаска: Поголеми шанси за младите, повисок младински стандард и намалување на младинската невработеност

Ана Ололовска

Ахмети од Дебар: Премиер Албанец ја зголемува довербата меѓу заедниците

А1он

До пладне излезноста на избирачките места во Хрватска е 18,09 отсто

Гувернерот на украинската Централна банка поднесе оставка поради политички притисок

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дерковски тврди дека избирачкиот список е прочистен, во среда ќе се знае точниот број на гласачи

Искра Манојлоска

(ВИДЕО) Заев од Охрид: Ковид еден ден ќе заврши, но Мицкоски нема да може да ја извади маската на лажниот патриотизам

А1он