Зеленски: Ситуацијата во источна Украина е лоша

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека вооружените сили на Украина се уште не можат да започнат контраофанзива, која беше планирана за пролет.

Тој посочи дека на Киев му треба муниција и борбени авиони.

„Сè уште не можеме да почнеме“, рече Зеленски во интервју за јапонскиот весник „Џомури“.

Тој призна дека ситуацијата во источна Украина е „лоша“, главно поради недостигот на муниција.

– Чекаме муниција од нашите партнери – рече Зеленски.

Според него, руските сили дневно користат три пати повеќе муниција отколку вооружените сили на Украина.

Би можело да ве интересира

Сунак: Не можеме со сигурност да кажеме дали Русија ја уништи браната во Украина

Русија: Украина разнесе важен гасовод

Захарова: На режимот во Киев му треба војна за да го одвлече вниманието од растечката сиромаштија во земјата

Дваесет и девет градови и села се поплавени, соопшти Украина

ВИДЕО: Ужасни снимки од Херсон, луѓето молат за помош

ВИДЕО: Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

Ана Ололовска