Зеленски: Сите компромиси со Русија ќе треба Украина да ги стави на референдум

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека сите компромиси со Русија ќе треба да бидат ставени на референдум во Украина.

Коментарот Зеленски го даде за време на интервју за украинскиот радиодифузер Суспилне и тоа може да сигнализира дека лидерите во земјата ги разгледуваат практичните можности за каков било вид мировно решение.

Меѓутоа, важно е да се забележи дека има широко распространет скептицизам меѓу Западот околу тоа дали Русија добронамерно се вклучува во мировните преговори поради тврдењата дека тие ги користат преговорите како диверзија додека продолжуваат да ја напаѓаат Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски: Ситуацијата во источна Украина е лоша

Горан Наумовски

ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

ВИДЕО: Зеленски го посети Херсон, вети дека ќе обнови сè

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Зеленски во посета на линијата на фронтот во близина на Бахмут

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Зеленски: Ќе добиеме нова воена помош од земјите на НАТО