Зеленски: Се обидуваме да ги извлечеме борците од Азовстал, преговорите се тешки

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека разговорите со Русија за спасување на ранетите ветерани од фабриката Азовстал во Мариупол биле многу сложени и дека Киев користи „влијателни посредници“.

dobivaj vesti na viber

Украина предложи евакуација на 38 најтешко ранети ветерани, а доколку Москва им дозволи, Киев вели дека ќе ослободи голем број руски воени заробеници.

„Во моментов се водат преговори за следната фаза од мисијата за евакуација – отстранување на тешко повредените, медицинските лица. Станува збор за голем број луѓе. Се разбира, правиме се што можеме за да ги евакуираме сите други, секој од нашите бранители. Веќе ги вклучивме сите ширум светот кои би можеле да бидат највлијателни посредници“, рече Зеленски во доцното ноќно обраќање.

Русија, која првично инсистираше бранителите да се предадат, јавно кажа малку за преговорите.

Многумина од оние кои сè уште се во фабриката се членови на Азовскиот полк, чиј заменик командант Свјатослав Паламар во петокот рече дека неговите сили ќе продолжат да пружаат отпор колку што можат.

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук претходно изјави дека резултатите од разговорите „можеби нема да им се допаѓаат на сите“. – Но, наша задача е да ги евакуираме нашите момчиња. Сите. Живи“, рече Верешчук.

Би можело да ве интересира

Зеленски го смени командантот на силите на територијалната одбрана

Ана Ололовска

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

Ана Ололовска

Мекдоналдс ги продава рестораните во Русија поради војната во Украина

Украинец: Русите пукаа во мене, па ме закопаа жив

Ана Ололовска

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска

ВИДЕО: Украинските војници кои го бранат Харков дошле до руската граница, тврди украински гувернер

Ана Ололовска