Зеленски: Русија се подготвува да ја бомбардира Одеса

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска, во телевизиско обраќање до нацијата, изјави дека руските сили се подготвуваат да го бомбардираат градот Одеса, на украинскиот брег на Црното Море.

-Ракети против Одеса? Тоа ќе биде воено злосторство, рече тој во обраќањето.

Зеленски вчера во видео порака кажа дека руската армија не ги постигна своите цели, а во 10-дневните борби загинале речиси 10.000 руски војници. Меѓутоа, оваа бројка не може да се потврди од независен извор и е многу поголема од 498-те смртни случаи што Москва ги призна претходно неделава.

Зеленски ги повика своите сонародници да ги протераат руските сили од Украина.

-Мораме да излеземе! Мора да се бориме! Секогаш кога ќе се укаже прилика, додаде украинскиот лидер.

Би можело да ве интересира

Русија: Украина нападна болница во Луганск

Ана Ололовска

Медведев го коментираше испраќањето тенкови: „Се зголемува можноста за конфликт со Западот“

Ана Ололовска

Украина: Русите сакаа да не измамат со тенкови на надувување, тие се издишаа

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

Ана Ололовска

Институт за војна: Русите го цензурираат известувањето за војната

Ана Ололовска

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Ана Ололовска