Зеленски: Русија подготвува државен удар во Украина

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека Русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Украина со предизвикување „хаос“ во земјата.

Во изјава за Блумберг, тој ја изрази својата загриженост за внатрешната стабилност и безбедност на Украина, во околностите на тековниот конфликт со Русија.

Според него, Русија подготвува операција наречена „Мајдан-3“, со цел да предизвика државен удар во Украина.

„Нашата разузнавачка служба има такви информации, кои исто така дојдоа од нашите партнери“, рече Зеленски.

Терминот „Мајдан“, по централниот плоштад во Киев, се однесува на серија протести што се одржаа во Украина во 2013-2014 година што доведе до промена на власта и соборување на прорускиот поранешен претседател Виктор Јанукович.

Би можело да ве интересира

НАТО: Мораме да ја поддржуваме Украина

Украина потврди дека сопругата на Кирил Буданов била отруена

Горан Наумовски

„Волстрит журнал“: Западот стравува од колапс на украинскиот фронт

Рјбаков: САД во Украина би можела да си помине исто како во Авганистан и Виетнам

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Големо невреме на Крим, половина милион жители се без струја, има и повредени

Генералштаб на Украина: Руските трупи напаѓаат во неколку правци