Зеленски разреши шефови на три регионални ограноци на СБУ

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски разреши од должност шефови на три регионални ограноци на највисоката безбедносна агенција на Украина (СБУ).

dobivaj vesti na viber

По наредба на Зеленски разрешени се шефовите на ограноците на СБУ во Киевската област, во Лвовската област и во Тернополската област. Кабинетот на Зеленски не ги соопшти причините за нивната смена.

Зеленски минатиот месец ги разреши од должност шефицата на СБУ, Ивана Баканова и главниот обвинител, појаснувајќи дека нивните во одделенија имаат премногу лица кои се обвинети за соработка со Руси.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски по најновиот руски масакр врз цивили: Крвожедни ѓубриња

А1он

Харков нема да биде припоен кон Русија поради контраофанзива од Украина

А1он

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он

Зеленски: Путин мора да биде запрен

А1он

ВИДЕО: Руските сили напднаа цивилен конвој во Запорожје, најмалку 23 мртви

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Меркел: Заканите на Путин треба да се сфаќаат сериозно