Зеленски: Разговарав со Папата

Од:

Укранскиот претседател Володимир Зеленски објави преку Твитер дека денеска разговарал со Папата Франциск.

dobivaj vesti na viber

„Запознаен е со агресијата што Руската Федерација ја спроведува во Украина, со страшните руски злосторства“, пишува тој.

„Му благодариме на Папата за неговите молитви за Украина. На нашиот народ му е потребна поддршка од светските духовни лидери, кои на светот мора да ја пренесат вистината за ужасите што агресорот ги врши во Украина“, објави Зеленски преку Твитер.

Би можело да ве интересира

Илјадници Руси чекаат повеќе од 16 часа за влез во Монголија

А1он

Песков: Русија останува подготвена да преговара со Украина

А1он

Шефот на регионот Херсон: Граѓаните мирно избраа присоединување кон Русија

А1он

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Рогов: Зеленски е „странски шпион“

А1он