Зеленски разговараше со Меркел и Макрон за решението на судирот на истокот од Украина

Од:

Во пресрет на самитот со Европската унија, украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера оствари разговори со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за барање решение на конфликтот во источна Украина.

Темата на разговорите беше и можниот самит со рускиот претседател Владимир Путин на таканаречениот „Нормандиски формат“, јави канцеларијата на претседателот Зеленски во Киев.

И Путин разговарал со Меркел и Макрон, соопшти Кремљ и додаде дека е договорено дополнително да се разгледаат условите за заедничката средба.

Германската Влада соопшти дека е договорен состанок на министрите за надворешни работи, а Елисејската палата дека таквиот состанок треба да се одржи во следните неколку недели.

Украина во својот источен регион Донбас веќе неколку години се бори против сепаратистите поддржани од Русија, а досега во овој конфликт се убиени повеќе од 14.000 лица, наведува официјален Киев.

Во Киев денеска се одржува 23-от самит ЕУ-Украинама кој ќе учествуваат претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. На разговорите треба да доминира ситуацијата во источна Украина.

Би можело да ве интересира

Аксиос: Германија го повика американскиот Конгрес да не воведува санкции за Северен тек 2

Ана Ололовска

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Ана Ололовска

Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

А1он

Првите луѓе на руската и американската армија телефонски разговараа за тензиите околу Украина

Ана Ололовска

Стејт департментот предупредува да не се патува во Германија

Ана Ололовска

Русите велат дека Америка непотребно „хистеризира“ околу Украина

Катерина Павлова-Николовска