Зеленски: Путин сака да ја удави Украина во крв, вклучително и онаа на неговите војници

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека не верува дека светот ќе дозволи рускиот претседател Владимир Путин да користи нуклеарно оружје.

dobivaj vesti na viber

– Не верувам дека тој (Путин) ќе го употреби ова оружје. Мислам дека светот нема да му дозволи да го користи ова оружје – изјави тој за германскиот весник „Билд“.

Зеленски додаде дека изјавата на рускиот претседател покажува дека тој сака да ја удави Украина во крв – вклучително и онаа на неговите војници.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска