Зеленски пристигна во Полска

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во посета на Полска. Ова го потврди советникот на полскиот претседател Анджеј Дуда.

„Посетата ќе се одржи на покана на претседателот Анджеј Дуда. Ќе има долга и широка дискусија, не само за безбедносните прашања, туку и за економската и политичката поддршка. Тоа е официјална посета“, изјави претходно советникот на полскиот претседател Марчин Пжидач за радио РМФ.

Тој додаде дека Зеленски на главниот плоштад во Варшава ќе се сретне со Украинците кои побегнаа во Полска од војната. Зеленски последен пат се сретна со полскиот колега во декември минатата година за време на неговото патување во САД.

Полска е соседна земја со Украина, а двете земји имаат длабоки историски врски. Многу Украинци побегнаа од руската инвазија минатата година, а голем дел бараа безбедност во Полска.

Би можело да ве интересира

Британците признаа: Испративме потенцијално смртоносна опрема во Украина

Руски медиуми: Украинците лажат дека напредуваат, тоа не одговара на реалноста

Полска се премисли: Варшава ќе испрати тешко оружје во Украина

Песков: Русија е подготвена на сите закани од Полска, таа е агресивна земја

Украина: Напад во регионот на Доњецк, повредени 16 лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема експлозија во Севастопол: Погоден е штабот на Црноморската флота

Горан Наумовски