Зеленски по налогот за апсење на Путин: Историска одлука, од која ќе започне историската одговорност

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски реагираше на налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин.

„Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Путин. Историска одлука, од која ќе започне историската одговорност“, рече Зеленски.

„Шефот на терористичката држава и уште еден руски функционер официјално станаа осомничени за воени злосторства. Депортацијата на украинските деца е нелегален трансфер на илјадници наши деца на руска територија. Таква криминална операција би била невозможна без наредбите на врвот водач на терористичката држава Одвојување на децата од нивните семејства, лишување од секаква можност да стапат во контакт со нивните роднини, криење деца на територијата на Русија, нивно растерување во далечни региони – сето тоа е јасно руска државна политика, државни одлуки, држава зло. Што започнува токму со првиот функционер на оваа држава. Благодарен сум на тимот на обвинителот Карим Кан и на Меѓународниот кривичен суд, на сите во светот кои ни помагаат да се бориме за правда. Благодарам за принципите и подготвеноста навистина Изведете ги виновните пред лицето на правдата. Слава на сите што сега се борат за Украина! Секоја чест за сите што ни помагаат да го заштитиме сопствениот народ“, напиша Зеленски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Ќе добиеме нова воена помош од земјите на НАТО

Зеленски и украинскиот воен врв решија да продолжи одбраната на Бахмут

Русите објавија што ќе прават со станот на Зеленски на Крим

Зеленски: Новиот напад на Русија е обид да се тероризираат цивилите

Зеленски: Падот на Бахмут ќе значи отворен пат Русија да зазема други градови

Зеленски донесе одлука: Украина продолжува да го брани Бахмут