Зеленски: Падот на Бахмут ќе значи отворен пат Русија да зазема други градови

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека падот на Бахмут ќе значи „отворен пат за Русија да заземе други градови“. Тој повтори дека украинските одбранбени сили во тој град „мора да останат силни“.

Во интервју за Си-Ен-Ен, украинскиот претседател рече дека одлуката да се брани градот толку жестоко е тактичка, предупредувајќи дека трупите на Владимир Путин би можеле да преминат во други градови во источниот украински регион Доњецк.

Зеленски рече дека разбира што сака да постигне Москва со жестоки борби во опколениот град.

„Тие мора да го стават своето мало знаме на врвот (на Бахмут)“, рече тој.

„Тоа не е победа за нив, тоа е повеќе за мобилизирање на нивното општество, за да се создаде идеја дека тие се многу моќна армија“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Рускиот амбасадор во Британија: Русија сè уште не почнала сериозно да војува во Украина

Русија уништи неколку беспилотни летала кои се упатија кон нафтена рафинерија, соопштија властите

Горан Наумовски

Русите синоќа со дронови масовно го нападнаа Киев, едно лице загина

(ВИДЕО) Украина ќе добие моќно оружје: Може да уништи бункери длабоко под земја

Горан Наумовски

Руските воени сили уништија две ракети од типот Storm Shadow

Украина ја призна својата улога во нападот на Кримскиот мост

Горан Наумовски