Зеленски одликуваше „Херој на Украина“: Има само 19 години, а соборил шест руски авиони

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот Роман Гломба.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти украинскиот парламент, Гломба има само 19 години, но за време на војната успеал да собори шест руски авиони и една ракета со противвоздушниот систем Игла, за што Зеленски му ја додели наградата „Херој на Украина“.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите жестоко го гранатираат ослободениот Херсон, во градот нема струја

А1он

Лавров: Западот имаше реална шанса да избегне војна во Украина

А1он

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска