Зеленски: Од почетокот на војната загинаа најмалку 500 деца

Од:

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави денеска дека најмалку 500 украински деца загинале во земјата од почетокот на руската инвазија.

Тој изјави дека руското оружје и омразата продолжуваат да ги одземаат и уништуваат животите на украинските деца секој ден, пренесува Асошиејтед прес.

„Многу од нив би можеле да станат познати научници, уметници, спортски шампиони, придонесувајќи за историјата на Украина“, рече Зеленски.

Тој нагласи дека е невозможно да се утврди точниот број на деца кои загинале поради тековните борби, како и поради фактот што некои области се под руска окупација.

„Мораме да издржиме и да победиме во оваа војна. Цела Украина, целиот наш народ, сите наши деца мора да бидат ослободени од рускиот терор“, рече украинскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Русија: Неколку куќи се оштетени во напад на украински беспилотни летала

Едно лице загина, а тројца се ранети во нападот на Херсон

Недостаток на дизел на пазарот, Русија целосно го забрани извозот

Русија: Административна зграда во Курск е оштетена во напад на украинско беспилотно летало

Украина подготвува докази дека Русија намерно предизвикува глад, можно обвинение за Путин

Предраг Петровиќ

Лавров: Украинскиот мировен план и оживувањето на договорот за жито не се реални