Зеленски нема да учествува на Самитот на Г20 доколку на него биде присутен и Путин

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека нема да учествува на претстојниот самит на Г-20 во Индонезија доколку на него присуствува и рускиот претседател Владимир Путин.

Зеленски во Киев, по средбата со грчката претседателка, изјави дека бил поканет од индонезискиот претседател Јоко Видодо да учествува на самитот од 15 до 16 ноември, пренесуваат британските медиуми.

-Мојот личен став и ставот на Украина е доколку на самитот учествува претседателот на Руската Федерација, тогаш Украина на него нема да учествува. Ќе видиме како ќе биде, рече Зеленски.

Украинскиот претседател претходно денеска изјави дека во телефонски разговор со индонезискиот претседател разговарал за подготовките за Самитот на Г20 и договорот за извоз на храна.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Данилов: Кремљ ја зеде Белорусија како нуклеарен заложник

Путин: Ќе се открие вистината за експлозиите на гасоводите „Северен тек“.

Путин: Русија ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Горан Наумовски

Зеленски: Ситуацијата во источна Украина е лоша

Горан Наумовски

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Зеленски го посети Херсон, вети дека ќе обнови сè

Ана Ололовска