Зеленски: Ќе ја ослободиме целата земја

Од:

Во своето синоќешно обраќање украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека „Украина нема да дозволи окупаторите да останат неказнети“.

dobivaj vesti na viber

„Ќе одговориме на сите напади во Запорожје, Харков, Миколаев, Никопол, Донбас и сите други украински градови и региони“, рече тој.

„Дефинитивно ќе ја ослободиме нашата земја – од Херсон до Луганск, од Крим до Доњецк. Секој убиец и џелат ќе одговараат пред лицето на правдата за се што им направија на Украинците“, додаде Зеленски.

Би можело да ве интересира

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

Медведев го предупреди НАТО: Не испраќајте системи Патриот во Украина

Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

Горан Наумовски

Столтенберг: НАТО испраќа во Украина дополнителна помош во гориво и агрегати

Украинска криза: Путин ја губи војната, Русија нема оружје, уверени се во НАТО

Зеленска пред британските пратеници: Не ни треба само победа, ни треба и правда