Зеленски: Киев не доби официјално барање за посета на Штајнмаер

Од:

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски синоќа изјави дека Киев не добил службено барање од Берлин за посетата на дека германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер.

dobivaj vesti na viber

– Ние сме слободна земја. Можеме да си дозволиме… да бидеме меѓу оние кои вистински не поддржуваат, да бидеме меѓу вистинските пријатели, изјави Зеленски.

Штајнмаер пред два дена изјави дека планира да отпатува во Украина заедно со полскиот претседател и шефовите на балтичките држави, но дека Киев не го сака тоа.

Во изминатите неколку недели, Штајнмаер беше критикуван за неговите односи со Русија. Тој на почетокот од месецот изјави дека направил грешка со поддршката на гасоводот Северен поток 2 меѓу Русија и Германија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинец: Русите сакаа да ме закопаат жив

Ана Ололовска

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска

ВИДЕО: Украинските војници кои го бранат Харков дошле до руската граница, тврди украински гувернер

Ана Ололовска

Русија објави нов извештај

Ана Ололовска

Сопруги на борците од Азовстал: Нашите сопрузи се подготвуваат за последната битка

Ана Ололовска

Нов извештај на британското разузнавање: Лукашенко распоредува специјални сили

Ана Ололовска