Зеленски ја посети линијата на фронтот пред да оди на средба со Путин во Париз

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја посети линијата на фронот на истокот од земјата, на само неколку дена пред самитот на „Норманидската четворка“ за Украина на која ќе се сретне и со рускиот претседател Владимир Путин.

-Верувајте ми, полесно е да се преговара кога ќе се почуствува вашата сила и поддршка, рече Зеленски пред војниците на локации во близина на линијата на фронтот.

Украинскиот претседател во маскирна униформа пред новинарите одликува војници, а потоа замина во посета на војниците на првата линија на фронтот.

Зеленски и Путин во понеделник во Париз ќе се состанат со францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел со цел да заживеат мировните преговори за истокот на Украина каде тамошните безбедносни сили се борат против проруските сепаратисти .

На средбата не се предвидува никакво придвижување на работите, но на самиот собир се гледа со оптимизам по трите години застој во преговорите на највисоко ниво.

На истокот од Украина за повеќе до пет години војување досега загинаа повеќе од 13.000 лица.

Би можело да ве интересира

Сенатори: САД да и достават на Украина годишно по 300 милиони долари воена помош

Ана Ололовска

Украински рапер пронајден мртов во замрзнувач

Ана Ололовска

Во Украина рекордни 1.197 новозаразени, во Полска нови 615 случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

ОБСЕ: Над стопати прекршено примирјето во Источна Украина

Ана Ололовска

Од полноќ стапи во сила сеопфатното примирје во Доњецк и Луганск

Ана Ололовска

Од понеделник прекин на огнот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти во источна Украина

Ана Ололовска