Зеленски имал телефонски разговор со Шолц

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потврди дека имал телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц околу можноста за воведување дополнителни санкции против Русија.

Тој додаде дека за време на разговорот се осврнале и на новата одбранбена и финансиска поддршка за Украина.

Во соопштението се наведува дека Зеленски одржал конференциска врска со украински официјални претставници, на која биле разработени предлозите на Киев за шестиот пакет санкции на Европската унија против Москва.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска