Зеленски им порача на Русите: Иако сум против извоз на амонијак, би го дал ако ги вратите воените заробеници

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе ја поддржи идејата за реекспорт на руски амонијак преку Украина, под услов Москва да ги врати украинските воени заробеници во Киев.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за Ројтерс, Зеленски рече дека предложил договор до Обединетите нации (ОН), кој иницирал континуирана испорака на руски амонијак низ Украина за да се олесни глобалниот недостиг на ѓубрива.

„Јас сум против снабдувањето со амонијак од Русија преку наша територија. Тоа би го направил само во замена за нашите затвореници. Тоа им го понудив на ОН“, рече Зеленски.

Обединетите нации предложија амонијакот, во сопственост на рускиот производител на ѓубрива „Уралхем“, да се испумпува преку цевковод до украинската граница, каде што ќе го купи американскиот трговец со стоки Трамо.

Гасоводот е дизајниран да пумпа до 2,5 милиони тони амонијак годишно од рускиот регион Волга до украинското црноморско пристаниште Пивдени во близина на Одеса.

Тој беше затворен откако Русија ја започна својата инвазија на Украина на 24 февруари.

Би можело да ве интересира

Бугарија ќе и достави мало и лесно оружје на Украина

Марат Габидулин беше „десна рака“ на шефот Вагнер, сега вели: Знам што сака, тој е опасен за целиот свет

Горан Наумовски

Чавушоглу верува дека до пролет во Украина ќе има примирје или преговори

Русија најави евакуација од источниот брег на Днепар

Русија „огорчена“ од поддршката на Франција за формирање Суд за воени злосторства во Украина

Инспектори на ОН истражуваат дали руските напади врз инфраструктурата се воени злосторства