Зеленски го смени командантот на силите на територијалната одбрана

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го смени командантот на силите за територијална одбрана без да ја наведе причината за одлуката, три месеци по почетокот на конфликтот во Украина, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Украинското Министерство за одбрана денеска соопшти дека Зеленски го назначил генерал-мајор Игор Танкура на местото на Јуриј Галушкин.

Министерството го опиша Танкура како искусен офицер кој претходно бил началник на Генералштабот на копнените сили на Украина, а сега ќе командува со силите што и помагаат на украинската армија во одбраната на земјата по руската инвазија.

Во него се наведува дека силите за територијална одбрана брзо ја зголемиле својата бројност откако биле основани, непосредно пред инвазијата и дека играле важна улога во војната со Русија

„Експлозивниот раст на структурата, особено во услови на интензивна борба, е огромно искуство, (со)грешки и достигнувања. Има успеси и, за жал, загуби“, се вели во соопштението на Министерството.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русите објавија снимка: Ова е оружјето што го оставија Украинците во Лисичанск

Ана Ололовска

ВИДЕО: Поранешна бразилска манекенка убиена во Харков, била снајперист

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Уништивме два американски ракетни системи

Ана Ололовска

Повик за евакуација на цивилите: Во Донецк ќе се решава судбината на целата нација

Катерина Павлова-Николовска

Шојгу: Воспоставуваме поморски коридори за извоз на жито

Русија ја обвини Украина за мачење воени заробеници