Зеленски го разреши првиот човек на украинската војска

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го смени началникот на Генерлштабот на украинските вооружение сили, Руслан Хомчак, сооошти неговиот портпарол.

Претседателот, наводно, се повикал на поврзувањето меѓу вооружените сили и Министерството за одбрана.

Хомчак ќе биде префрлен на позиција во Советот за национална безбедност и одбрана, а на негово место е поставен Валериј Залужни, кој досега беше на чело на Северната команда на армијата.

Би можело да ве интересира

Захарова: Очекуваме воена провокација во пресрет на Олимпијадата во Кина

Ана Ололовска

Вашингтон не планира организирана евакуација на Американци од Украина

Ана Ололовска

Киев ја обвини Германија дека го охрабрува Путин

Ана Ололовска

Рускиот министер за одбрана е подготвен да се сретне со својот британски колега за Украина

Ана Ололовска

Стејт департмент: Бидете свесни, Русија планира воена акција против Украина

Ана Ололовска

Американците испратија воена опрема од 200 милиони долари во Украина, велат дека ова е само прва пратка

Ана Ололовска