Зеленски: Евакуираме луѓе од поплавените подрачја, Русите гранатираат и евакуациони места

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека сите нивоа на власт, па и локални власти континуирано работат на спасување што е можно повеќе луѓе од поплавените подрачја по катастрофалното уривање на браната во Украина.

„Евакуацијата е во тек. Каде и да можеме да ги извлечеме луѓето од поплавеното подрачје, тоа го правиме. Државната служба за итни случаи, полицијата и армијата вршат одлична работа. Сакам да им се заблагодарам на секој од вас што е вклучен“, рече Зеленски за време на неговото ноќно обраќање.

Тој, исто така, им се заблагодари на меѓународните организации „кои се присутни на слободна територија и даваат конкретна помош“, иако изрази загриженост дека ниту една од овие групи не пристапила до областите на зоната на катастрофата под руска окупација.

Руските сили продолжуваат да ги напаѓаат поплавените области на Херсон, вклучително и одредите за евакуација, рече Зеленски.

„Тие продолжуваат да го гранатираат Херсон и населбите во регионот, кои терористите веќе ги поплавија. Тие дури и ги гранатираат точките за евакуација, што е манифестација на злото што можеби ниту еден терорист во светот, освен руските, никогаш не го направил“, рече украинскиот претседател.

Украинските власти претходно соопштија дека најмалку девет лица се ранети од гранатирање во јужниот регион додека илјадници избегале од поплавите предизвикани од уривањето на голема брана.

Најмалку 2.339 луѓе се евакуирани, соопшти Министерството за внатрешни работи на Украина. Но, евакуацијата е отежната поради континуираното руско гранатирање, како и недостатокот на ресурси, велат властите.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони