Зеленски: Добивме сериозна, моќна понуда на авиони Ф-16

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека добил „сериозна, моќна“ понуда од лидерите на западните земји за испраќање борбени авиони Ф-16 во Киев. Тој додаде дека чека конечен договор со клучните сојузници.

„Нашите партнери знаат колку авиони ни се потребни“, рече Зеленски во изјавата на неговата веб-страница. „Веќе добив уверување за разбирањето на таа бројка од некои наши европски партнери… Тоа е сериозна, силна понуда“.

Киев сега чека конечен договор со своите сојузници, вклучително и „заеднички договор со Соединетите Американски Држави“, рече Зеленски. Се уште не е јасно кој од сојузниците на Киев е подготвен да испрати западни авиони во Украина.

Американскиот претседател Џо Бајден, да потсетиме, им рече на лидерите на Г7 минатиот месец дека Вашингтон поддржува заеднички програми за обука на украинските пилоти Ф-16, но советникот за национална безбедност Џејк Саливан рече дека сè уште нема конечна одлука за испраќање на авионот од Вашингтон.

Зеленски долго време се залагаше за испраќање авиони Ф-16 во Украина, тврдејќи дека нивното појавување со украинските пилоти ќе биде јасен сигнал до светот дека руската инвазија ќе заврши со пораз. Вчера и Русија предупреди дека снабдувањето на Киев со тие авиони дополнително ќе го ескалира конфликтот.

Би можело да ве интересира

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Буданов: Украинските војници во офанзива одат пеш

Украина: Припадници на „Вагнер“ се вратија во Бахмут

Поради стравот од директен конфликт со Русија, Германија го одложува испраќањето крстосувачки ракети во Украина

Путин е подготвен да стави крај на војната доколку Украина исполни еден услов

Русите: Напредуваме