Зеленски барал да разговара со кинескиот претседател

Од:

Украина бара шанса директно да разговара со кинескиот лидер Си Џинпинг со цел да се помогне да се стави крај на војната со Русија, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за Саут Чајна Морнинг Пост (South China Morning Post).

dobivaj vesti na viber

Тој ја повика Кина да го искористи своето големо политичко и економско влијание на Русија за да стави крај на борбите.

„Кина е многу моќна држава. Тоа е моќна економија. Па, може политички, економски да влијае на Русија. А Кина е постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите Нации“, тврди Зеленски.

Украинскиот претседател додаде дека официјално побарале разговор со Си, но, досега, нивните барања за разговори завршувале неуспешно.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

САД најавија воена помош за Украина вредна околу милијарда долари

Ана Ололовска

Белата куќа: Борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни

Ана Ололовска

Украина: Русија се заканува дека ќе ја дигне во воздух нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

АИ: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Ана Ололовска

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он