Здравствените власти во Египет ја продолжуваат кампањата „од врата до врата“ за вакцинација против Ковид

Од:

Министерството за здравство на Египет ја продолжува третата фаза од кампањата „од врата до врата“ за вакцинација против Ковид-19. Третата фаза се одвива во голем број области, вклучувајќи ги Каиро, Гарбија, Дакалија и Кафер ел Шеик, а повеќе од 190.000 луѓе веќе се имунизирани.

dobivaj vesti na viber

Шефот на научниот комитет за справување со пандемијата на Ковид, Хосам Хосни, рече дека вирусот и неговите варијанти се уште постојат, но симптомите се поблаги, благодарение на природниот имунитет и вакцинацијата. Тој потсети дека периодот на изолација е намален на пет дена, под услов заразените да ги земат потребните лекови и симптомите да исчезнат во рок од 48 часа.

Според Светската здравствена организација, до 20 јуни 2022 година во Египет биле доставени повеќе од 89 милиони дози вакцина против Ковид-19. На почетокот на јуни, ширењето на коронавирусот во северноафриканската земја достигна најниско ниво од почетокот на пандемијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

Најмалку 17 загинати во сообраќајна несреќа во јужниот дел на Египет

А1он